NASVETI

IMATE VPRAŠANJE ZA NAS?

Išias
Išias – težave sodobnega človeka

Kaj je išias?

Išias je pogovorni izraz za bolečino, ki jo povzroča vnetje ali stiskanje sciatičnega živca. Ta živec, najdaljši in najdebelejši v telesu, poteka od ledvenega dela hrbtenice, skozi zadnjico, do nog. Ko pride do težav z išiasom, se bolečina lahko pojavi na različnih mestih vzdolž živca, kar povzroča neprijetne simptome, kot so bolečina, mravljinčenje in občutek omrtvičenosti.

Kako prepoznati težave z išiasom?

Najpogostejši simptom išiasa je kronična bolečina v predelu ledvenega dela hrbtenice. Ta bolečina je pogosto žgoča in se lahko širi v zadnjico, stegna, meča, in celo vse do stopal. Velikokrat se pojavijo tudi simptomi, kot so mravljinčenje nog in občutek omrtvičenosti. Ponavadi se simptomi pojavijo le v eni okončini in zelo redko na obeh straneh hkrati.

Možni vzroki za nastanek težav z išiasom

  1. Hernija diska: Hernija diska je eden najpogostejših vzrokov za težave z išiasom. Gre za zdrs medvretenčne ploščice, ki deluje kot blažilec med dvema sosednjima vretencema. Ko jedro ploščice izpade, povzroči pritisk na živec.
  2. Degenerativne spremembe na vretencih: S staranjem se pojavijo degenerativne spremembe na vretencih. Ena izmed pogostejših težav je zoženje hrbteničnega kanala, imenovano spinalna stenoza.
  3. Piriformis sindrom: Zaradi vse bolj sedečega načina življenja lahko pride do kroničnega zakrčenja zadnjičnih mišic, znanega kot piriformis sindrom. Ta sindrom je posledica zakrčenja mišice piriformis, ki lahko stisne sciatični živec.

Kaj narediti ob pojavu težav z išiasom?

V približno 80 % primerov težave z išiasom izzvenijo same od sebe v roku do šestih tednov. Čeprav je v prvih dneh ob pojavu bolečine priporočljiv počitek, se kasneje popolno počivanje ne priporoča. Pomembne so primerne vaje za moč, vaje za raztezanje in postopno obremenjevanje telesa. Priporoča se lahkotna hoja, raztezanje zadnjičnih mišic in mišice piriformis ter ogrevanje bolečega predela hrbtenice.

Dejavniki tveganja za pojav išiasa

  • Starost: Z leti pride do degenerativnih sprememb v telesu, ki povečujejo tveganje za išias.
  • Prekomerna telesna teža: Povečana teža dodatno obremenjuje hrbtenico.
  • Prekomerno sedenje in dvigovanje bremen: Dolgotrajno sedenje in poklicne deformacije lahko povečajo tveganje za težave z išiasom.
  • Kajenje: Kajenje lahko prispeva k degeneraciji medvretenčnih ploščic.

Zaključek

Išias je pogosta težava, ki lahko resno vpliva na kakovost življenja. Prepoznavanje simptomov in zgodnje ukrepanje sta ključna za učinkovito zdravljenje. Čeprav simptomi v večini primerov izzvenijo sami od sebe, je pomembno, da se izogibate dolgotrajnemu počivanju in se posvetite vajam za krepitev in raztezanje. Prav tako je pomembno, da prepoznate dejavnike tveganja in jih poskusite zmanjšati.

Ob pojavu težav z išiasom se je priporočljivo posvetovati tudi z osebnim trenerjem, ki vam lahko svetuje pri pravilnem izvajanju vaj za krepitev in raztezanje ter vam pomaga razviti individualiziran program vadbe, ki bo pomagal lajšati simptome in preprečiti ponovitev težav. Strokovna pomoč osebnega trenerja lahko pomembno prispeva k učinkovitemu obvladovanju težav z išiasom in izboljšanju kakovosti življenja.

Če imate težave z išiasom ali kakršnekoli druge težave, povezane z bolečinami v hrbtenici, vas vljudno vabimo, da obiščete Fitline studio. Naši strokovno usposobljeni osebni trenerji vam bodo pomagali razviti prilagojen program vadbe, ki bo ustrezal vašim potrebam in vam pomagal izboljšati vaše zdravje in počutje. Pridružite se nam v Fitline studiu in naredite korak k boljšemu življenjskemu slogu!

Pripravil: Uroš Pinter, osebni trener in kineziolog v Fitline studiu

ŽELITE VADBO NAJPREJ PREIZKUSITI?

PRIJAVITE SE NA POSKUSNI TRENING